• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Організація дитячого харчування

Шановні батьки! Увага! Змінено вартість харчування дітей у закладах дошкільної освіти м. Черкаси

ЧЕРКАСЬКА МІСЬКА РАДА ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ

РІШЕННЯ


28.11.2023 N1828

м. Черкаси

Про встановлення вартості харчування дітей у закладах дошкільної освіти м. Черкаси комунальної форми власності та розміру батьківської плати на 2024 рік

Керуючись статтею 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (власні повноваження), на виконання абзацу четвертого частини п’ятої статті 35 Закону України «Про дошкільну освіту», статті 10,10' Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», пунктом З статгі 56 Закону України «Про освіту», пунктів 4,8 постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.2021 No 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» (із змінами), постанов Кабінету Міністрів України від 26.08.2002 No 1243 «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів», наказу Міністерства освіти і науки України від 21,11.2002 No 667 «Про затвердження Порядку встановлення плати для батьків за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах», пунктом 6 розділу VII «Комплексної програми соціальної підтримки захисників державного суверенітету та незалежності України і членів їх сімей- жителів м. Черкаси на 2022-2024 роки», затвердженої рішенням Черкаської міської ради від 09.12.2021 No 15-17 (зі змінами) з метою забезпечення дітей дошкільного віку повноцінним збалансованим харчуванням, розглянувши пропозиції департаменту освіти та гуманітарїюї політики Черкаської міської ради виконавчий комітет Черкаської міської ради

ВИРІШИВ;

L Затвердити з 01.01.2024 вартість харчування на одну дитину в день:

1.1. У закладах дошкільної освіти загального, комбінованого, спеціального типів комунальної форми власності та в дошкільному підрозділі Черкаського

навчально-виховного об’єднання «Дошкільний навчальний заклад загальноосвітня школа І-ІІ ступенів No 36 ім. Героїв-Прикордонників» Черкаської міської ради Черкаської області:

- для дітей ясельних груп - 78,15 грн.;

- для дітей садових груп - 104,93 грн.

1.2. У дошкільному навчальному закладі (ясла-садок) санаторного типу No 74 «Лісова пісня» Черкаської міської ради;

- для дітей ясельних груп - 123,08 грн.; - для дітей садових груп - 169,69 грн.

2. Встановити розмір плати, що вносять батьки, або особи, які їх замінюють, за харчування дітей у закладах дошкільної освіти м. Черкаси на рівні 60 % від фактичної вартості харчування.

3. Зменшити розмір батьківської плати на 50% для багатодітних сімей, які мають З і більше дітей. .

4. Звільнити від сплати за харчування дітей у закладах дошкільної освіти міста Черкаси та в дошкільному підрозділі Черкаського навчально-виховного об’єднання «Дошкільний навчальний заклад - загальноосвітня школа І-ІІ ступенів No 36 ім. Героїв-Прикордонників» Черкаської міської ради Черкаської області у 2023 році:

- дітей - сиріт;

- дітей, позбавлених батьківського піклування;

- дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних

групах;

- дітей з інвалідністю;

- дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України

«Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»;

- дітей з числа внутрішньо переміщених осіб, дітей, які мають статус

дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів;

- дітей з числа осіб, визначених у статті 10,10’ Закону України «Про

статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

- дітей із сімей учасників антитерористичної операції/операції

об’єднаних сил та дітей, батьки яких беруть безпосередню участь у відсічі і супротиві збройної афесії російської федерації або дітей, осіб з інвалідністю, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції/операції об’єднаних сил, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії російської федерації проти України, а також дітей постраждалих учасників Революції Гідності;

- дітей, які зараховані у дошкільні навчальні заклади спеціального типу (ДНЗ No 7, 13, 29); у спеціальні групи закладів дошкільної освіти комбінованого типу (ясла-садок) No 23, 27, 31, 35; у спеттіальні групи дошкільних навчальних закладів (ясла-садок) комбінованого типу

No 54, 83; у дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) санаторного

типу No 74.

5 Затвердити Порядок визначення' умов для звільнення від оплати за

харчування у закладах дошкільної освіти м. Черкаси окремих категорій дітей (додається).

6

Визнати таким,

що з 01.01.2024 втратило чинність рішення виконавчого

комітету Черкаської міської ради від 04.11.2022 No 979 «Про встановлення вартості харчування дітей у закладах дошкільної освіти м. Черкаси комунальної форм власності та встановлення розміру батьківської плати на

2023 рік».

7. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника міського

голови з питань діяльності виконавчих органів ради Чубіну A.C.

М іський голова / ■ Анатолій БОНДАРЕНКО


Уряд затвердив нові норми та порядок організації харчування у закладах освіти (постанова КМУ від 24.03.2021 № 305 «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку»).

Такі зміни прийняті, з метою: врегулювання організації харчування дітей з огляду на принципи здорового харчування, приведення енергетичної цінності раціону, структури харчування до Норм фізіологічних потреб населення в основних харчових речовинах і енергії.

Аналізуємо норми й Порядок організації харчування в закладах дошкільної освіти

https://mon.gov.ua/storage/app/media/doshkilna/2021/06/08/Analiz.normy.Poryad.orh.kharchuv.ZDO.06.08.pdf

Джерело: сайт МОН України

Нормативні документи

Ключовими нормативними документами, які визначають особливості організації харчування в закладах освіти є:

Меню у закладах освіти має бути сезонним чотиритижневим. Його заклади освіти можуть розробляти самостійно, а можуть послуговуватись рекомендованим від МОЗ:

На сайті МОЗ та на порталі ЗНАЇМО розміщено й технологічні картки на страви, які отримали всі необхідні експертні висновки та погодження. В них:

  • наведено всі необхідні розрахунки для страв (брутто/нетто, енергетична цінність тощо),
  • зазначено процеси приготування та температурні режими.

Страви можна вносити до будь-якого сезонного меню, зокрема і зимового.Завантажити картки можна за посиланням. Зокрема створювати меню на основі вже наявних техкарток буде значно легше, особливо коли громада або заклад освіти не мають технолога.

Орієнтовний перелік документів, які повинен мати заклад освіти з харчування, визначений Постаною КМУ № 305:

  • Наказ про організацію харчування.
  • Журнал щоденного обліку здобувачів освіти, які харчуються.
  • Журнал здоров’я працівників їдальні (харчоблоку).
  • Примірне чотиритижневе сезонне меню.
  • Щоденне меню.
  • Меню-розклад.
  • Технологічна документація на страви та вироби.
  • Технологічна документація на страви та вироби.
  • Журнал обліку виконання норм харчування.
  • Бракеражний журнал харчових продуктів, що надійшли від постачальника харчових продуктів.
  • Бракеражний журнал готових страв.

09.02.2023

Інформація про проведення тематичного Дня відчинених дверей

На виконання доручення департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради щодо покращення організації та якості харчування в закладах освіти, 08.02.2023 року в ЗДО № 41 «Дударик» було проведено тематичний день відчинених дверей «Є у Черкасах чудовий куточок, а зветься «Дударик» наш дитсадочок».

Протягом дня батьки мали можливість переглянути організацію харчування (сніданок, обід, вечерю), забезпечення виконання санітарно-гігієнічних вимог.

Представники батьківської громади переглянули сніданок у групах раннього та дошкільного віку, продегустували страви, відвідали харчоблок, комору, групові осередки, пральню.

Завідувач закладу Любов Тябут звернула увагу батьків на те, що з 1 вересня 2021 року набули чинності норми харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку та Порядок організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку, затверджені постановою Кабміну № 305 від 24 березня 2021 року. Згідно нових норм зменшена кількість солі та цукру в готових продуктах. Лише йодована сіль додається у готові страви. Збільшена кількість овочів та фруктів у свіжому та переробленому вигляді.

До нових норм не включено ковбасні вироби, сосиски, рибні, м’ясні та плодоовочеві консерви, кондитерські вироби, оскільки ці продукти мають високий вміст солі, цукру, а деякі з них — консерванти та трансжирні кислоти, що суперечить принципам здорового харчування.

Також зменшені норми споживання хліба та картоплі, збільшена кількість споживання молока та кисломолочних продуктів, м’яса, риби, круп та бобових. Збільшені норми щодо рослинного та вершкового масла, розширена варіація використання продуктів під час складання меню.

Завідувач висвітлила загальні вимоги до організації харчування в закладі дошкільної освіти, виконання норм харчування, планування страв, розповіла про впровадження системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР) у закладі дошкільної освіти, дотримання основних вимог до якості продуктів та технології приготування страв. Надала інформацію батькам, на що звертається увага при отриманні продуктів харчування, їх зберіганні.

Батьки мали змогу ознайомитися з технологічним обладнанням харчоблоку, нормативними документами щодо організації харчування дітей, Примірним чотиритижневим сезонним меню, інформацією про постачальників, про вимоги до продуктів харчування, які постачаються до закладу, про вартість та об’єм страв.

Протягом дня батьки переглянули освітню діяльність, різні режимні моменти в усіх вікових групах, інформаційне віконечко (пам’ятки, ширми, папки-пересувки).

У ході тематичного Дня відкритих дверей батьки отримали досить багато змістовної, корисної інформації щодо раціонального харчування дітей в закладі дошкільної освіти, переконались у безпечності харчових продуктів та в якісному й збалансованому харчуванні в закладі, подякували працівникам закладу про пророблену роботу.

07.12.2022

Шановні батьки! Увага! Змінено вартість харчування дітей у закладах дошкільної освіти м. Черкаси

На виконання рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 04.11.2022 № 979 «Про встановлення вартості харчування дітей у закладах дошкільної освіти м. Черкаси комунальної форми власності та розміру батьківської плати на 2023 рік» та з метою забезпечення дітей дошкільного віку повноцінним збалансованим харчуванням у закладі дошкільної освіти встановлено таку вартість харчування

З 01 січня 2023 р. на одну дитину в день:

для дітей ясельних груп - 70,53 грн., з них за рахунок батьківської плати 42,32 грн. (60%);

для дітей садових груп - 94,70 грн., з них за рахунок батьківської плати 56,82 грн. (60%);

(наказ по ЗДО №41 "Дударик" від 07.12.2022 № 214)

/Files/images/Рішення Черкаської міської ради с. 1.jpg/Files/images/Рішення Черкаської міської ради с. 2.jpg

/Files/images/Наказ с. 1.jpg

/Files/images/Наказ с.2.jpg

01.09.2022

Пільги по оплаті за харчування дітей у 2022-2023 навчальному році

З батьками проведена роз’яснювальна робота щодо права користування пільгами.

Забезпечено збір та надання до централізованої бухгалтерії №1 департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради документів, що підтверджують право оплачувати 50% вартості харчування дітям із багатодітних сімей та право на звільнення від оплати за харчування дітей інших пільгових категорій (дітей переміщених з тимчасово окупованої території; дітей учасників ООС та АТО; дітей з малозабезпечених сімей; дітей з інвалідністю)

01.10.2021

Пільги по оплаті за харчування дітей:

У 2021-2022 навчальному році загальна кількість дітей пільгового контингенту по ЗДО №41 "Дударик" - 28 дітей

Серед них:

дітей переміщених з тимчасово окупованої території – 0 осіб (безкоштовне харчування);

дітей з багатодітних сімей4 особи (батьки сплачують 50% вартості харчування);

діти учасників ООС та АТО - 14 осіб (безкоштовне харчування);

дітей з малозабезпечених сімей9 осіб (безкоштовне харчування);

діти з інвалідністю - 1 особа (безкоштовне харчування)

З батьками проведена роз’яснювальна робота щодо права користування пільгами.

Забезпечено збір та надання до централізованої бухгалтерії №1 департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради документів, що підтверджують право оплачувати 50% вартості харчування 4 дітям із багатодітних сімей, 24 - звільнених від оплати за харчування.

21.09.2020

Пільги по оплаті за харчування дітей:

У 2020-2021 навчальному році загальна кількість дітей пільгового контингенту по ЗДО №41 "Дударик" - 18 дітей

Серед них:

дітей переміщених з тимчасово окупованої території – 0 осіб (безкоштовне харчування);

дітей з багатодітних сімей4 особи (батьки сплачують 50% вартості харчування);

діти учасників АТО - 13 осіб (безкоштовне харчування);

дітей з малозабезпечених сімей1 особа (безкоштовне харчування);

діти з інвалідністю - 0 осіб (безкоштовне харчування)

З батьками проведена роз’яснювальна робота щодо права користування пільгами.

Забезпечено збір та надання до централізованої бухгалтерії №1 департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради документів, що підтверджують право оплачувати 50% вартості харчування 4 дітям із багатодітних сімей, 14 - звільнених від оплати за харчування.

10.01.2020

Шановні батьки! Увага! Змінено вартість харчування дітей у закладах дошкільної освіти м. Черкаси

На виконання рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 24.12.2019 № 1474 «Про встановлення вартості харчування дітей у дошкільних навчальних закладах м. Черкаси на 2020 рік» та з метою якісної організації харчування дітей у закладі дошкільної освіти встановлено таку вартість харчування

З 01 січня 2020 р. на одну дитину в день:

для дітей ясельних груп - 22,29 грн., з них за рахунок бюджету 8,92 грн. (40%), за рахунок батьківської плати 13,37 грн. (60%);

для дітей садових груп - 33,95 грн., з них за рахунок бюджету 13,58 грн. (40%), за рахунок батьківської плати 20,37 грн. (60%);

(наказ по ЗДО №41 "Дударик" від 02.01.2020 №13)

31.08.2018

Увага! Змінено вартість харчування дітей у закладах дошкільної освіти

На виконання рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 17.08.2018 № 660 «Про встановлення вартості харчування дітей у дошкільних навчальних закладах м. Черкаси на 2018 рік» та з метою якісної організації харчування дітей у закладі дошкільної освіти встановлено вартість харчування у закладі дошкільної освіти

З 01 вересня 2018 р. на одну дитину в день:

для дітей садових груп - 32,03 грн., з них за рахунок бюджету 12,81гри. (40%), за рахунок батьківської плати 19,22 грн. (60%);

для дітей ясельних груп - 21,03 грн., з них за рахунок бюджету 8,41 грн. (40%), за рахунок батьківської плати 12,62 грн. (60%);

(наказ по ЗДО №41 "Дударик" від31.08.2018 №174)

2. Продовжити термін дії рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 28.02.2017 №209 «Про встановлення вартості харчування дітей у дошкільних навчальних закладах м. Черкаси на 2017 рік» до 01 вересня 2018 р.

26.01.2018

Шановні батьки!

Прохання слідкувати за правильністю оформлення квитанції про оплату за харчування дитини.

Вказуйте правильно:

Р/Р 31550218154597

номер дошкільного закладу ( №41),

номер групи,

прізвище, ім’я дитини

Звільнення від плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах:

зміни у законодавстві

30.05.2016

Незабаром підставою для звільнення від плати за харчування дітей у ДНЗ буде довідка про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, видана органами праці та соціального захисту

Відповідні зміни внесено наказом МОН України від 08.04.2016 № 402 до Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах.

Нагадаємо, від плати за харчування у ДНЗ звільняють таких сімей:

Наказ МОН від 08.04.2016 № 402 набере чинності з 31.05.2016.

Звільнення від плати за харчування дітей у ДНЗ

на 2016 рік

Батьки або особи, які їх замінюють, за певних умов звільняються від плати за харчування дитини у ДНЗ. Визначальним показником є сукупний дохід на кожного члена сім’ї, який не повинен перевищувати установленого рівня забезпечення прожиткового мінімуму. З’ясуємо, яким буде прожитковий мінімум для звільнення від плати за харчування дітей у ДНЗ цьогоріч

Від плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах (далі — ДНЗ) відповідно до абзацу третього частини п’ятої статті 35 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-III (далі — Закон про дошкільну освіту) звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім’ях, в яких сукупний дохід на кожного члена сім’ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму.

Рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму) щороку установлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних ДНЗ.

На виконання вказаної норми прийняті такі підзаконні акти:

· постанова КМУ «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» від 26.08.2002 № 1243;

· Порядок встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затверджений наказом МОН від 21.11.2002 № 667 (далі — Порядок № 667).

Пунктом 2.5 Порядку № 667 передбачено, зокрема, що звільнення батьків від плати за харчування дітей у ДНЗ проводиться щорічно і може переглядатися протягом року, але не більше одного разу, та запроваджується в місячний термін після подання відповідних документів.

Такими документами є:

· довідки про сукупний дохід кожного члена сім’ї за попередній квартал, видані за місцем отримання доходів;

· довідка про склад сім’ї, видана житлово-комунальною організацією, сільською (селищною) радою.

Отже, батьки або особи, які їх замінюють, у 2016 році звільняються від плати за харчування дитини у ДНЗ за умови, якщо сукупний дохід на кожного члена їх сім’ї за попередній квартал не перевищував 461,00 грн.

Додаткові державні гарантії

Варто зазначити, що пунктом 19 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911 викладено у новій редакції частину п’яту статті 35 Закону про дошкільну освіту.

Останнім абзацом частини п’ятої статті 35 Закону про дошкільну освіту відтепер встановлено, що безкоштовним харчуванням у ДНЗ забезпечуються, зокрема, діти з сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» від 01.06.2000 № 1768-III.

Підставою для забезпечення безкоштовним харчуванням є надання довідки з управління праці та соціального захисту про одержання щомісячної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям.

Зміни в умовах оплати за харчування дітей у ДНЗ

15.01.2016

Внесено зміни до статті 35 Закону України "Про дошкільну освіту", зокрема, частину п'яту викладено у такій редакції:

"Батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.

Пільгові умови оплати харчування дітей у дошкільних навчальних закладах для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.

Від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім’ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім’ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах. За харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, плата не справляється.

Органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади забезпечують безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям", які навчаються у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах".

Зміни в оплаті за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах у 2015 році

Зміни, що сталися в оплаті за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах (далі — оплата за харчування), пов’язані передусім із розмірами такої оплати та правом на звільнення батьків від оплати за харчування.

Одним із показників Державного бюджету, на підставі якого встановлюють пільги з оплати за харчування, є рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для призначення допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» від 01.06.2000 № 1768-ІІІ (далі — Закон № 1768).

Відповідно до статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 № 80-VIII розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць становить:

· з 1 січня 2015 року — 1176 грн.;

· з 1 грудня — 1330 грн.

Розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для основних соціальних і демографічних груп населення такий:

Діти віком до 6 років

Діти віком від 6 до 18 років

Працездатні особи

Особи, які втратили працездатність

з 01.01.2015

1032 грн.

1286 грн.

1218 грн.

949 грн.

з 01.12.2015

1167 грн.

1455 грн.

1378 грн.

1074 грн.

Чи звільняється одинока мати від плати за харчування дитини в дошкільному закладі

ПРОБЛЕМА

Маю статус одинокої матері. Чи маю я право на звільнення від плати за харчування дитини в дошкільному навчальному закладі?

РІШЕННЯ

Питання щодо плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах регламентується статтею 35 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-III, постановою Кабінету Міністрів України «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних закладів» від 26.08.2002 № 1243 та прийнятим на виконання цієї постанови Порядком встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, який затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 21.11.2002 № 667 (далі — Порядок).

З одиноких матерів плата не справляється за утримання дітей в інтернатних навчальних закладах згідно з пунктом 3.4 Порядку.

Звільнення від плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах для одиноких матерів не передбачено.

Зазначеними вище документами визначено, що від плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах звільняються, зокрема, батьки або особи, які їх замінюють, у сім'ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється Законом України про державний бюджет для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах.

Відповідно до пункту 2.5 Порядку звільнення від плати за харчування дитини в дошкільному закладі здійснюється після подання довідок про сукупний дохід кожного члена сім’ї за попередній квартал, виданих за місцем отримання доходів, і довідки про склад сім’ї, виданої житлово-комунальними організаціями, сільськими (селищними) радами.

Підготовлено членами Експертної ради системи «Expertus: Дошкільний заклад»

Звільнення малозабезпеченої сім’ї від плати за харчування дитини

ПРОБЛЕМА

Батьки дитини надали 13 січня цього року необхідні довідки для одержання соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям. Із якого числа звільняти їх від плати за харчування дитини?

РІШЕННЯ

Питання щодо плати за утримання дітей в дошкільних навчальних закладах регламентовані статтею 35 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-ІІІ, постановою Кабінету Міністрів України «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних закладів» від 26.08.2002 № 1243 (далі — Постанова № 1243) та Порядком встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, який затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 21.11.2002 № 667 (далі — Порядок).

Довідка про одержання соціальної допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» від 01.06.2000 № 1768-ІІІ є підставою для звільнення батьків від плати за утримання дитини в інтернатному навчальному закладі, а не в дошкільному. Це визначено пунктом 3.3 Порядку.

Абзацом четвертим пункту першого Постанови № 1243 та пунктом 2.4 Порядкувизначено, що від плати за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім’ях, в яких сукупний дохід на кожного члена сім’ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини в державних і комунальних дошкільних навчальних закладах.

Згідно з пунктом 2.5 Порядку звільнення батьків від плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах запроваджується в місячний термін після подання відповідних документів, таких як:

· довідки про сукупний дохід кожного члена сім’ї за попередній квартал, видані за місцем отримання доходів;

· довідка про склад сім’ї, видана житлово-комунальними організаціями, сільськими (селищними) радами.

Звільнення від плати за харчування у 2014 році відбувалося за умови, що середній дохід на одного члена сім’ї за попередній квартал не перевищував 396,90 грн., у 2015 році — 410 грн.

Середньомісячний сукупний дохід сім’ї обчислюють відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 (далі — Методика).

Згідно з пунктом 5.3 Методики до сукупного доходу сімей входить, зокрема, і допомога (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, допомоги на поховання, одноразової допомоги, яка надається відповідно до законодавства). Тобто під час обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї враховують і розмір допомоги малозабезпеченим сім’ям.

Ірина Гомілко, головний спеціаліст відділу праці та нормативно-інформаційного забезпечення департаменту економіки та фінансування Міністерства освіти і науки України

Право одинокої матері, яка проживає у незареєстрованому шлюбі, на звільнення від плати за харчування дитини

ПРОБЛЕМА

Жінка, яка має статус одинокої матері і отримує соціальну допомогу як малозабезпечена, проживає у незареєстрованому шлюбі з чоловіком, з яким не має спільних дітей. Чи має вона право на звільнення від плати за харчування дитини у дошкільному навчальному закладі?

РІШЕННЯ

Питання щодо плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах регламентовано статтею 35 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-ІІІ (далі — Закон про дошкільну освіту), постановою Кабінету Міністрів України «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» від 26.08.2002 № 1243 (далі — Постанова № 1243) та Порядком встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 21.11.2002 № 667 (далі — Порядок № 667).

Відповідно до частини п’ятої статті 35 Закону про дошкільну освіту від сплати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім'ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму). Ця норма уточнена упункті 1 Постанови № 1243, а саме:

· від плати за харчування дітей відповідно до Закону про дошкільну освіту звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім’ях, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал з урахуванням індексу зростання цін не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку установлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах;

· від плати за харчування дітей звільняються батьки або особи, які їх замінюють, із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» від 01.06.2000 № 1768-ІІІ (далі — Закон № 1768).

Важливо

Надання батьками (одинокою матір’ю) довідки про отримання соціальної допомоги відповідно до Закону № 1768 є підставою для звільнення від плати за утримання дитини в інтернатному навчальному закладі, але не у дошкільному навчальному закладі

Згідно з пунктом 2.5 Порядку № 667 звільнення батьків від плати або зменшення розміру плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах проводиться щорічно і може переглядатися на протязі року, але не більше одного разу, та запроваджується в місячний термін після подання відповідних документів (довідок про сукупний дохід кожного члена сім’ї за попередній квартал, виданих за місцем отримання доходів, і довідки про склад сім’ї, виданої житлово-комунальними організаціями, сільськими (селищними) радами).

Відповідно до частини другої статті 3 Сімейного кодексу України від 10.01.2002 № 2947-ІІІ (далі — СК) сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

Увага!

Проживання однією сім’єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов’язків подружжя (частина друга ст. 21 СК). Шлюб є підставою для виникнення прав та обов’язків подружжя (частина перша ст. 36 СК)

Відповідно до статті 4 Закону № 1768 до складу сім’ї включаються, зокрема, жінка та чоловік, які проживають однією сім’єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей.

До відома

Шлюб — це сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований в органі державної реєстрації актів цивільного стану

Оскільки зазначена жінка не має спільних дітей із чоловіком, з яким проживає у незареєстрованому шлюбі, то юридично такий союз чоловіка та жінки не є сім’єю. Відповідно дохід чоловіка не враховують до сукупного доходу сім’ї.

Отже, жінка, яка має статус одинокої матері і отримує соціальну допомогу як малозабезпечена та проживає у незареєстрованому шлюбі з чоловіком, з яким не має спільних дітей, має право на звільнення від плати за харчування дитини у дошкільному навчальному закладі за умови, що сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), установленого законом про Державний бюджет України.

Підстави для звільнення батьків від плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах

ПРОБЛЕМА

У яких випадках батьки мають право на звільнення від плати за харчування дитини у дошкільному навчальному закладі?

РІШЕННЯ

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» від 26.08.2002 № 1243 тапунктом 2.4 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21.11.2002 № 667, від плати за харчування дітей відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-ІІІ звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім'ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах.

Кiлькiсть переглядiв: 2413

Коментарi